top of page
ucitele_M.jpg

Jsem učitel nebo učitelka

Na této stránce najdu pohromadě tipy pro práci se třídou, doporučení a publikace určené pedagogům a dalším pomáhajícím profesím.
Soubor kartiček slouží k tomu, aby se rozvinula skupinová reflexe nějakého delšího období: například pololetí, semestru nebo školního roku. Karty se vloží doprostřed kruhu a žáci a žákyně si postupně berou každý po jedné kartě, přečtou nahlas otázku a bez většího přemýšlení na ni zkusí odpovědět. Pokud máte dost času, můžete na sebe navzájem reagovat a rozvinout hovor okolo dílčího tématu. Jde o jednoduchý nástroj k tomu, abychom se v příjemné, poněkud odlehčené atmosféře ohlédli za průběhem a obsahy předmětu, aby se uzavřelo nějaké období nebo abychom se rozloučili s předmětem a mezi sebou navzájem. Máme tak možnost poznat názory žáků a jejich vnímání školy, předmětu, ostatních učitelů a spolužáků.

REFLEKTIVNÍ ROZHOVORY VE TŘÍDĚ | KDYŽ SE CHCETE SPOLEČNĚ OHLÉDNOUT ZA DELŠÍM OBDOBÍM

Soubor kartiček slouží k tomu, aby se rozvinula skupinová reflexe nějakého delšího období: například pololetí, semestru nebo školního roku. Karty se vloží doprostřed kruhu a žáci a žákyně si postupně berou každý po jedné kartě, přečtou nahlas otázku a bez většího přemýšlení na ni zkusí odpovědět. Pokud máte dost času, můžete na sebe navzájem reagovat a rozvinout hovor okolo dílčího tématu. Jde o jednoduchý nástroj k tomu, abychom se v příjemné, poněkud odlehčené atmosféře ohlédli za průběhem a obsahy předmětu, aby se uzavřelo nějaké období nebo abychom se rozloučili s předmětem a mezi sebou navzájem. Máme tak možnost poznat názory žáků a jejich vnímání školy, předmětu, ostatních učitelů a spolužáků.
ucitele_M.jpg
vizualizace.jpg
toby_be_geometric_kaleidoscop_with_many_tiny_parts_glas_allmost_628de30e-97cc-4f1b-b0b3-0b

Věděli jste, že naše osobnost je jako sklíčka v kaleidoskopu? Využijte pomůcku pro žáky k tématu osobnostních dispozic a sebepoznání

Lidská osobnost se podobá obrazu složenému ze sklíček kaleidoskopu. Každé sklíčko nekonečného množství obrazců představuje jednu z osobnostních dispozic, jež se vzájemně se ovlivňují a propojují do výsledného celku lidské osobnosti. Vytvářejí trsy, reagují na sebe a člení se do složitého obrazu. Tato sklíčka-dispozice samozřejmě neříkají nic o našich hodnotách, názorech, zálibách nebo charakteru, jsou ale důležitou strukturou naší osobnosti, jež do značné míry vypovídá o tom, jací jsme a jak se v různých situacích chováme. Každá z těchto relativně stálých dispozic a vlastností může ovlivňovat chování každého z nás jinou silou, zajímavé ale je, že základní strukturu sklíček máme celý život danou a právě ona do značné míry předurčuje, jak budeme reagovat na nějaký podnět. Žádné ze sklíček přitom nelze hodnotit jako automaticky žádoucí, nebo naopak nežádoucí, stejně jako nemůžeme říct, že nějaká barva nebo tvar jsou ošklivé, a jiné naopak krásné. Každé sklíčko je zkrátka jedinečné a pomáhá dohromady poskládat jedinečný obraz toho, kým jsme. Je jen na nás, co s našimi sklíčky budeme dělat. Poznejte sami sebe a zamyslete se nad tím!

Sešit pro žáky k tématu sebepoznání

Studentka učitelství výtvarné výchovy Kateřina Prokopová připravila jako svou diplomovou práci soubor námětů k tématu sebepoznání. Jednotlivé úlohy, které spojují tvorbu, přemýšlení a psaní jsou koncipovány do podoby tvůrčího originálního sešitu, který žáky provází pololetím.

 

Výsledkem je jedinečný otisk osobnosti tvůrce a originální autorská knížka, která dává odpověď na otázku Kdo že to vlastně jsem? Je zároveň hodnotným artefaktem, který odráží osobnost svého tvůrce. V praxi ověřenou metodiku mladé pedagožky zveřejníme již brzy.

55_edited.png

Povídavý skicák — edukativní pomůcka pro uvolnění a rozvoj tvůrčího psaní, kreativity a výtvarných her 

Mladá výtvarnice Terezie Tomková obývá zvláštní poetický svět a vkládá ho do svých nevšedních ilustrací. Pro náš portál namalovala a nakreslila množství ilustrací, s nimiž si budeme hrát! Kromě obrázků s jedinečnou poetikou (říkáme jim oblázky) vám nabídneme také hry se slovy a neobyčejné náměty na tvůrčí činnost. Budou nevšední, chvílemi hodně zvláštní, až praštěné. Jistě se u nich pobavíte, otevřete svou mysl a stavidla hravosti a kreativity. A vytvoříte si vlastní skicák. Samozřejmě povídavý a plný oblázků! Tuto pomůcku ocení všichni učitelé a učitelky, kteří hledají dobrý nápad a osvěžení své běžné výuky. Bez obav jej mohou použít jako základ projektu nebo výuky během pololetí, zvlášť pokud se ve výtvarné výchově musejí potýkat s 45ti minutovou časovou dotací.

20_edited.jpg

Karty s tvůrčími, hravými pokyny pro rozvoj kreativity

Tyto karty s tvůrčími úkoly původně vznikly jako doprovod Povídavého skicáku. Bez obav je ale můžete používat i s jinými vizuálními podněty. Z umění, ze světa sociálních sítí a současné vizuální komunikace. Stačí vzít nějaký konkrétní obraz nebo fotografii a náhodně si vybrat jednu kartu se zadáním. Pak na něm mohou žáci a žákyně začít pracovat. A tohle můžete dělat úplně donekonečna! Karet je rovnou 30 a vizuálních podnětů je okolo nás nepočítaně. Pomůcka vašim žákům a žákyním otevře stavidla imaginace a kreativity! 

Karty si můžete stáhnout v souhrnném souboru a formátu pdf na odkazu níže. Zde na stránce najdete také galerii jednotlivých karet ve formátu png.

 

Tip pro vás!

Karty v pdf jsou připraveny tak, abyste je vytiskli 4 na jednu stranu A4. Stačí nastavit svou tiskárnu na tisk 4 stránky na list a máte kartičky, které si můžete nastříhat do praktické velikosti A6 a ihned využít.

image.png

Jak dětem na 1. stupni vysvětlit, že někdo neslyší, že komunikuje jinak nebo že nevidí? Máme tip!

„Může se stát, že někomu nerozumíme nebo on nerozumí nám. To je problém – potom vůbec nevíme, co kdo potřebuje a chce. Jsou mezi námi děti, které mají jinak uspořádaný a propojený mozek a z toho důvodu nemohou mluvit stejně jako my. Nebo nerozumí našemu vyjadřování a nechápou, o čem mluvíme a co po nich chceme. Když někdo mluví anglicky a druhý česky, tak si nerozumí a nemohou se domluvit. Když někdo mluví německy a druhý vietnamsky, tak si také nerozumí. Ale co když jsou dva lidi, kteří mluví česky a také si nerozumí?“ Těmito pasážemi začíná první aktivita pracovních a metodických listů „Patříme k sobě“, jež zprostředkovávají přirozenou cestou problematiku zdravotního postižení dětem prvního stupně základní školy. Autoři je připravili s cílem přispět k rozvoji kompetencí, které mohou pozitivně ovlivnit inkluzivní vzdělávání. Jak uvádí hlavní autorka Adéla Hanáková, vzniklým materiálem chtěla především podpořit pedagogy v praxi. Přečtěte si víc a stáhněte si jej na níže uvedeném odkazu na portál U21!

Knihovna.png

Navštivte naši knihovnu a načerpejte nové informace k tématům, jako je bezpečí, duševní hygiena nebo wellbeing

Navštivte část našeho portálu s publikacemi, které jsme připravili k důležitým tématům. Můžete si je stáhnout spolu s našimi edukačními materiály, doplnit si informace potřebné pro výuku a věnovat se svým žákům a žákyním podle jejich potřeb. Nechybí témata jako bezpečí a prevence sexuálního násilí, duševní hygiena, wellbeing, pěstování emočního zdraví nebo kreativita. Mnohé z publikací jsou překlady ověřených metodik významných zahraničních organizací, s nimiž jsme navázali spolupráci.

Karta_17_S.jpg

Nezapomínejte ani na své vlastní duševní zdraví a navštivte stránku s tématem duševní hygieny

Když se nebudete cítit dobře vy, nemohou se cítit v pohodě ani vaši žáci a žákyně. Všechny poučky o duševní hygieně a zdraví platí i pro vás — o to více, že učitelé a učitelky pracují v psychicky náročné profesi, hlučném prostředí a tlaku na každodenní výkon. Navštivte stránku s materiály k duševní hygieně a začněte pečovat sami o sebe. Zasloužíte si to!

image.png

Jak mluvit s mládeží o tématu postižení? Využijte materiály pro 2. stupeň ZŠ Patříme k sobě!

Jak s dětmi a mládeží mluvit o lidech s postižením? Jak pomoci tomu, aby měli dospívající lidé porozumění pro jejich potřeby? Jak připravit školní kolektivy na spolužáka se smyslovou, tělesnou, řečovou nebo mentální jinakostí? Tyto otázky řeší mnozí učitelé, naléhavější jsou v současném inkluzivním školství. Nemusí se rovnou jednat o těžší postižení, obtížně se vysvětlují také běžnější vady, jako jsou vady výslovnosti a koktavost, rozštěpové vady obličeje, Aspergerův syndrom apod. Na všechna tato témata autorky pod vedením Adély Hanákové pamatovaly a každému je věnován samostatný pracovní list doplněný metodickým doprovodem. Pracovní a metodické listy „Patříme k sobě“ zprostředkovávají přirozenou cestou problematiku zdravotního postižení, a tím i přispívají k rozvoji žádoucích kompetencí, které významně ovlivňují inkluzivní vzdělávání. Stáhněte si je z knihovny portálu Učitel21!

57d23e9c-a7d8-406e-a6e9-ffe0b3aaa637.jpg

Inspirujte se na stránce s přípravami na lekce, workshopy nebo jiné vyučovací jednotky a můžete začít!

Navštivte část našeho portálu s přípravami na vyzkoušené lekce, workshopy nebo jiné druhy vyučovacích jednotek, které vám pomohou otevřít spolu s žáky a žákyněmi témata, jako je duševní hygiena, wellbeing, pěstování emočního zdraví nebo kreativita. Všechny lekce jsou podrobně popsány a doplněny edukačními prostředky, abyste je mohli pohodlně využít — buď tak jak jsou, anebo jako inspiraci pro vlastní hodiny a projekty.

bottom of page