Tvůrčí psaní v přírodě | Všímavost, sebereflexe a vlastní vyjádření
Sebepoznání
Jak se vyznat sám v sobě, jak pečovat o svůj vnitřní svět a růst; tipy a cvičení na sebepoznání
KDYŽ CHCI POZNAT SÁM SEBE...
Na této stránce najdete celou řadu tipů na jednoduché i složitější aktivity a cvičení, jež nabízejí podněty pro sebepoznání. Můžete si také zdarma stáhnout naše listy a karty pro žáky a využít zajímavé tipy pro vlastní sebepoznání, ale i pro sebepoznávací aktivity svých žáků.
POZNEJTE SVOU OSOBNOST!
Lidská osobnost se podobá složitému obrazu seskládanému z barevných sklíček kaleidoskopu. Každé sklíčko nekonečného množství možných obrazců představuje jednu z osobnostních dispozic, jež se v člověku vzájemně ovlivňují a propojují do výsledného celku osobnosti. Vytvářejí trsy, reagují na sebe a člení se do složitého obrazu. Tato sklíčka-dispozice samozřejmě neříkají nic o našich hodnotách, názorech, zálibách nebo charakteru, jsou ale důležitou strukturou naší osobnosti, jež do značné míry vypovídá o tom, jací jsme, jak reagujeme na různé impulsy a jak se chováme v určitých situacích.
Každá z těchto relativně stálých dispozic a vlastností může ovlivňovat chování každého z nás jinou silou, zajímavé ale je, že základní strukturu "sklíček" máme celý život danou a právě ona předurčuje, jak budeme přirozeně, takříkajíc na první dobrou, reagovat na nějaký podnět. Nechme nyní stranou, kolik sklíček se v našem osobnostním kaleidoskopu vlastně nachází, jisté je, že mezi nimi nechybí faktory jako povahová integrace, temperament, povaha kognitivních procesů nebo motivační sklony.
Žádné ze sklíček přitom nelze posuzovat jako vyloženě žádoucí, nebo naopak nežádoucí, stejně jako nemůžeme říct, že jedna barva nebo tvar jsou ošklivé, a jiné naopak krásné. Každé sklíčko je zkrátka jiné a pomáhá dohromady poskládat výsledný obraz toho, kým jsme. Je jen na nás, co s našimi sklíčky budeme dělat.
Psaní deníku a nebo journaling — objevte psaní jako prostředek sebepoznání a duševní hygieny
Co je journaling?
Journaling, volně přeloženo jako „psaní deníku“, je metoda, jež umožňuje vědomé zpracování každodenních zážitků a emocí prostřednictvím psaní. Nemusí jít o žádné literární dílo – naopak, smyslem journalingu je volné vyjádření toho, co má pisatel v hlavě, a to bez ohledu na styl nebo gramatiku. Stačí vzít pero a papír nebo si otevřít aplikaci v telefonu a prostě psát.
Proč začít s journalingem?
Psaní snižuje stres a pomáhá
Už samotný popis prožívaných emocí a událostí, stejně jako sepsání problémů a vyjádření obav pomáhá odlehčit mysli a zpracovat podněty. Psaní dodává také nadhled — mnohdy si pisatel už během psaní uvědomí, že to, co jej trápí, nemusí být tak složité, jak se původně zdálo. Během psaní můžeme dokonce najít řešení problému.
Sebereflexe jako součást duševní hygieny
Uplatňování sebereflexe a vůbec reflektivního způsobu života je jednou z důležitých součástí duševní hygieny. Učitelé často pracují s emocemi druhých, ale zapomínají na ty své. Náročné nebo zahlcující emoce včetně stresu zažívají také sami žáci a žákyně. Journaling pomáhá pisateli lépe porozumět svým vlastním pocitům a reakcím, což může vést ke zlepšení vztahů s žáky i kolegy.
Rozvoj kreativity
Psaní navíc spadá do kreativních, expresivních činností. Jako každá umělecká, expresivní činnost podporuje tvořivé myšlení a dává našemu životu smysl. Zaznamenávání nápadů a myšlenek nás posouvá také v profesním rozvoji.
Podpora duševní pohody
Pokud věnujeme sami sobě dost času — třeba během psaní — je to jedna z možností péče o sebe sama. Psaní tak přispívá k naší stabilitě a psychické rovnováze.
Využijte naše další tipy a aktivity, jejichž cílem je sebepoznání a sebereflexe!
Sešit pro žáky k tématu sebepoznání
Studentka učitelství výtvarné výchovy Kateřina Prokopová připravila jako svou diplomovou práci soubor námětů k tématu sebepoznání. Jednotlivé úlohy, které spojují tvorbu, přemýšlení a psaní jsou koncipovány do podoby tvůrčího originálního sešitu, který žáky provází pololetím. Výsledkem je jedinečný otisk osobnosti tvůrce a originální autorská knížka, která dává odpověď na otázku Kdo že to vlastně jsem? V praxi ověřenou metodiku mladé pedagožky zveřejníme již brzy.
Monology, které vedeme se svou duší | Psaní deníku, journaling jako cesta k sebepoznání a duševnímu zdraví
Snad každý si někdy zkoušel psát deník, anebo měl ten úmysl. Pro někoho se stává obdobou deníku psaný diář, jiný využívá digitální formy deníku a zápisků. V poslední době se čím dál častěji hovoří o journalingu a postupně se tímto slovem označuje technika duševní hygieny a sebereflexe, využívaná v běžném kontextu, ale i během terapie. Journaling a určité otázky kladené klientovi se využívají také v koučingu. Zatímco deník může mít mnoho podob a různé obsahy podle záměru a založení autora, journaling se soustředí na sebepoznání, sebereflexi a osobní růst. Centrem je sám autor a jeho prožívání. Deník je pak záznamem jeho osobní cesty za dosažením životních cílů a prostředkem duševní hygieny či terapie. A jak to vlastně může fungovat? Jak se odehraje nějaký pokrok nebo jak můžeme psaním něco objevit nebo něčeho dosáhnout? Vždyť během psaní jsme zdrojem podnětů jen a pouze my sami? Odpověď je jednoduchá. Jen my sami a nikdo jiný můžeme ve své životě něco změnit nebo na něco přijít – a odpovědi na životní otázky můžeme najít jen sami v sobě.