Mluvit o svém duševním zdraví může být těžké, zejména pokud se potýkáte s problémy. Oslovit někoho ze svých blízkých a požádat o pomoc je však nezbytným krokem k tomu, abyste se cítili lépe. Chce to velkou odvahu.
Zde je několik jednoduchých doporučení, jak vést konverzaci, která může hrát zásadní roli.
Tipy v rámci metodického souboru s názvem Průvodce otevřené komunikace (#RealConvo) zveřejnila American Foundation for Suicide Prevention, americká odborná organizace pro prevenci sebevražd. Překlad jsme připravili s laskavým svolením autorů a v rámci spolupráce s touto významnou organizací.
Začněte mluvit
Nejlepší způsob, jak s někým začít mluvit o svém duševním zdraví, je považovat to za něco důležitého. (Protože to tak je!) Můžete říct:
„Ahoj, rád/a bych si s tebou o něčem promluvil/a. Je to pro mě docela důležité a zajímalo by mě, jestli bys sis mohl/a udělat čas.“
Naplánujte si to
Pokud se vám to v danou chvíli nehodí, domluvte si jiný čas.
„Chtěl/a bych se zeptat, jestli bys měl/a dnes během oběda pár minut na to, abychom si mohli promluvit.“
„Mohl/a bych ti někdy večer zavolat?“
Nevzdávejte to
To, že jste připraveni otevřít se ohledně svého duševního zdraví, ještě neznamená, že to bude v danou chvíli vyhovovat druhé osobě. Pokud vám hned nevěnuje náležitou pozornost, neznamená to, že jí na vás nezáleží. Mějte na paměti, že stejně jako si ostatní nemusí plně uvědomit, co všechno se s vámi děje, ani vy nevíte, co se dané osobě v danou chvíli může honit hlavou.
Pokud osoba, kterou jste oslovili jako první, není z jakéhokoli důvodu k dispozici, zkuste někoho jiného. A mějte na paměti – zejména pokud se opravdu trápíte – že pomoc je vždy dostupná, i když nečelíte závažné nebo sebevražedné krizi.
Existují různá centra, která poskytují bezplatnou emocionální podporu. Pro pomoc dětem, mládeži a studujícím kontaktujte Linku bezpečí 116 111 (non-stop). Pro pomoc dospělým kontaktujte Linku první psychické pomoci 116 123.
Mezi čtyřma očima (nebo ušima)
Vysvětlete, co prožíváte, např. změny myšlenek, pocitů, chování, spánku, energie a nálady. Můžete vybranému člověku svěřit, že se cítíte přetížení, úzkostní nebo depresivní nebo že vaše obvyklé strategie pro zvládání těchto situací nefungují. Můžete dané osobě také říci, že se „necítíte jako obvykle“ nebo že „máte myšlenky, které vás trápí“. (Mějte na paměti, že to funguje oběma směry. Stejně jako může stres ovlivnit naše duševní zdraví, může někdy naše duševní zdraví ovlivnit způsob, jakým se s danou situací dokážeme vyrovnat).
Při vysvětlování toho, co se ve vašem životě děje, nezapomeňte uvést všechny změny ve vašem duševním zdraví, kterých jste si vědomi. To proto, aby váš přítel mohl pochopit celý kontext. Mluvte nejen o věcech, které se vás týkají, ale také o tom, jak vás ovlivňují. Například místo toho, abyste řekli: „Práce byla opravdu stresující, protože můj šéf dělá x, y, z...“, pokuste se identifikovat, jak stres v práci ovlivňuje vaši náladu, úzkost, spánek, toleranci vůči vzteku nebo frustraci, užívání návykových látek apod.
Také by vám mohlo pomoci podívat se zpět a pokusit se zjistit, jak dlouho změny, které prožíváte, trvají. Došlo k nim postupně (v průběhu týdnů až měsíců), nebo rychleji (hodiny až dny)?
Tip pro vás!
Pokud se zamyslíte nad tím, co má tendenci pomáhat vašemu duševnímu zdraví, anebo je zhoršovat, získáte body navíc. Tyto informace pomohou vašemu příteli vás lépe pochopit a podpořit – a možná se vám společně podaří vymyslet i nějaké další pozitivní kroky, které byste mohli zvážit.
Poté, co si promluvíte
Teď, když jste prokázali odvahu a otevřeně promluvili o tom, co prožíváte, může se vás zmocnit nervozita.
Není nic neobvyklého myslet si například „Co si o mně ten člověk teď myslí?“ „Co když jsem jej vyděsil/a?“ „Bude se mi odteď vyhýbat?“
Po tom, co si promluvíte, můžete dotyčnou osobu oslovit, poděkovat jí za to, že si na vás našla čas, a dát jí znovu najevo, jak moc to pro vás znamenalo.
„Děkuji, že sis na mě včera udělal/a čas a promluvil/a si se mnou. Bylo pro mě opravdu důležité, abych ti řekl/a, jak se cítím."
„Vážím si tvého přátelství a toho, že jsi byl/a ochotný/á mě vyslechnout.“
Někdy může mít daný člověk obavu ozvat se vám, protože je nervózní z toho, jak komunikaci zvládnout správným způsobem. A to bez ohledu na to, zda a jak moc je člověk ochotný vést takový rozhovor nebo zda a jak moc mu na vás záleží. (Najděte si praktický návod, jak může kdokoli vést rozhovor o duševním zdravím s někým, na kom mu záleží). Tím, že se sami znovu ozvete, dáte druhé osobě příležitost pokračovat s vámi v rozhovoru i nadále a dáte jí najevo, že se tématu sami nevyhýbáte!
Blahopřejeme! Dokázali jste si otevřeně promluvit o svém duševním zdraví!
Stejně jako mluvíte o svém fyzickém zdraví, je potřebné a normální mluvit i o svém zdraví duševním. Je těžké prožívat problémy, jako je deprese nebo úzkost. Dobré je, že nikdy nemusíte čelit problémům sami.
Pamatujte: pomoc je vždy dostupná.
V České republice existuje několik organizací poskytujících podporu lidem ohroženým sebevraždou. Zde je seznam klíčových služeb:
Linka první psychické pomoci
Telefon: 116 123
Provoz: nonstop, zdarma
Popis: Poskytuje krizovou pomoc dospělým v obtížných životních situacích.
Linka bezpečí
Telefon: 116 111
Provoz: nonstop, zdarma
Popis: Nabízí pomoc dětem, mládeži a studujícím do 26 let.
Linka pro rodinu a školu
Telefon: 116 000
Provoz: nonstop, zdarma
Popis: Poskytuje podporu dospělým ohledně dětí – pro rodiče, příbuzné, učitele a vychovatele.
Linka důvěry Centra krizové intervence (Psychiatrická nemocnice Bohnice)
Telefon: 284 016 666
Provoz: nonstop
Popis: Nabízí krizovou pomoc pro dospělé.
Pražská linka důvěry (Centrum sociálních služeb Praha)
Telefon: 222 580 697
Provoz: nonstop
Popis: Poskytuje krizovou pomoc pro dospělé.
Linka důvěry Dětského krizového centra
Telefon: 777 715 215, 241 484 149
Provoz: nonstop
Popis: Nabízí pomoc dětem i dospělým.
Rodičovská linka (Sdružení Linky bezpečí)
Telefon: 606 021 021
Provoz: po–čt 9:00–21:00, pá 9:00–17:00
Popis: Poskytuje podporu rodičům, učitelům a vychovatelům.
Krizová linka SOS centra Diakonie
Telefon: 222 514 040, 777 734 173
Provoz: denně 9:00–20:00
Popis: Nabízí krizovou pomoc pro dospělé.
Linka EDA
Telefon: 800 405 060
Provoz: po–pá 9:00–15:00, zdarma
Popis: Poskytuje podporu rodičům a blízkým dětí s postižením.
Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí)
Telefon: 116 006
Provoz: nonstop, zdarma
Popis: Nabízí pomoc obětem a pozůstalým.
Národní linka pro odvykání
Telefon: 800 350 000
Provoz: po–pá 10:00–18:00, zdarma
Popis: Poskytuje podporu lidem se závislostí na alkoholu, drogách, hazardu apod.
Anonymní linka pomoci v krizi (Policie ČR)
Telefon: 974 834 688
Provoz: nonstop
Popis: Určena k okamžité a snadno dostupné telefonické psychické podpoře příslušníkům a zaměstnancům bezpečnostních sborů a jejich blízkým.
Text v anglickém originálu: American Foundation for Suicide Prevention
Zdroj: afsp.org/TalkAwayTheDark
Překlad: Anna Pokorná
Editace a jazyková úprava: Petra Šobáňová
Comments