top of page
Bez názvu_M.png

Inkluzivní prostředí

Jak budovat sociální bezpečí pro každého, jak napomáhat sociální inkluzi, vyvarovat se ableismu a jak porozumět potřebám a perspektivě lidí s postižením či jinou odlišností

KDYŽ HLEDÁM RADY, JAK NA SOCIÁLNÍ INKLUZI

Na této stránce najdete celou řadu odkazů na užitečné materiály, články a blogy, které se zabývají tématem inkluze, života s postižením a potřeb lidí, kteří se od většiny nějakým způsobem odlišují. Převaha našich tipů zprostředkovává přímou zkušenost lidí s postižením.

image_edited.jpg

Lidé s autismem si zaslouží respekt a lidskou důstojnost. To samé, co každý...

Na portále Učitel21 jsme připravili pětidílný cyklus rozhovorů s Annou Marií Saxlovou. Tato mladá žena se v něm se čtenáři podělí o to, jak se žije s autismem. Aspergerův syndrom jí byl diagnostikován až v dospělosti a tato diagnóza jí pomohla zpětně pochopit obtíže, se kterými se musela potýkat od útlého dětství. Ráda by přispěla k osvětě a chce poukázat nejen na problémy lidí s autismem, ale i na to, čím mohou být pro společnost přínosem. V článcích se Anna Marie zamýšlí nad tím, jakou podporu potřebují lidé s poruchami autistického spektra, a vysvětluje, jak náročné je vnímat svět s vysokou citlivostí a vůbec s neurologickou odlišností. Mnozí lidé s autismem se potýkají s problémem hypersenzitivity nebo synestézie. Anna Marie tyto problémy přibližuje ostatním takto: "Je to jako když máte osm smyslů místo pěti a žijete ve světě, kde nikdo nevěří, že existuje více než pět smyslů."

image_edited.jpg

Co (ne)říkat člověku se sluchovým postižením

Zkuste na chvíli zavřít oči a zakrýt si uši. Na okamžik nevidět a neslyšet. Nepříjemný pocit, že? Pro bloggerku Lucii Ulrichovou píšící pro portál Učitel21 je to ale realita, s níž musí denně zápolit. Její život od dětství ovlivňuje Usherův syndrom, kombinované postižení zraku a sluchu. V tomto příspěvku Lucie upozorňuje, na co si dát pozor při komunikaci s lidmi se sluchovým postižením. Neříkejte jim „Řekneme ti to potom.“ Neřeknete. Věřte, že ne. A kouzlo situace a vtipu bude „potom“ pryč. Musím se snažit a pak čekat? Život se má žít daným okamžikem. V kolektivu, hluku a směsici hlasů potřebuji jen občas pomoct. Přečtěte si víc!

image_edited.jpg

Co můžeme dělat, když máme ve třídě žáka se sluchovým postižením

Naše bloggerka Kristýna Mariáková se ve svém blogu na portále Učitel21 věnuje tématu života se sluchovým postižením z pohledu plně integrovaného neslyšícího člověka. Obsahem jejích příspěvků jsou vlastní zkušenosti s integrací a s tím související tipy, které mohou napomoci úspěšné integraci neslyšících. Kristýna si prošla integrací na běžném gymnáziu. Výhodou studia na její škole bylo to, že se jednalo o malou vzdělávací instituci. Ve třídě bylo ani ne 15 žáků. Porozumění a celková orientace ve výuce byly tudíž o dost snazší než ve třídě o 30 studentech. Protože byla na gymnáziu historicky prvním neslyšícím studentem, stala se tak trochu zjevením a výzvou pro celý školní personál. Pro mnohé pedagogy a studenty byla prvním neslyšícím člověkem, se kterým se setkali.

Karel Giebisch.jpg

Inkluze nemusí být vhodná pro všechny, přístupem však můžete významně ovlivnit její úspěch

Karel Giebisch je IT specialista, redaktor, masér, bojovník za inovace. Zrak v jeho životě nehraje žádnou roli, od narození je totiž nevidomý. Jak sám říká, vše kolem sebe vnímá prostřednictvím ostatních smyslů a zrakové postižení nijak zásadně neřeší. Nepotřebuje vidět, aby mohl žít plnohodnotný život. A čím je naplněn jeho profesní život? Snaží se přispívat k odstranění bariér, které brání lidem se zrakovým hendikepem začlenit se do standardní společnosti, zajímá se o přínos a využití digitálních technologií, je aktivní na sítích. Má rád výzvy a je otevřen novým příležitostem. Proto také kývl na nabídku zprostředkovat učitelské komunitě a studentům pohled člověka, který nevidí a který zná řadu „fíglů“, jež mohou život bez zraku usnadnit.

image.png

Jak mluvit s mládeží o tématu postižení? Využijte materiály pro 2. stupeň ZŠ Patříme k sobě!

Jak s dětmi a mládeží mluvit o lidech s postižením? Jak pomoci tomu, aby měli dospívající lidé porozumění pro jejich potřeby? Jak připravit školní kolektivy na spolužáka se smyslovou, tělesnou, řečovou nebo mentální jinakostí? Tyto otázky řeší mnozí učitelé, naléhavější jsou v současném inkluzivním školství. Nemusí se rovnou jednat o těžší postižení, obtížně se vysvětlují také běžnější vady, jako jsou vady výslovnosti a koktavost, rozštěpové vady obličeje, Aspergerův syndrom apod. Na všechna tato témata autorky pod vedením Adély Hanákové pamatovaly a každému je věnován samostatný pracovní list doplněný metodickým doprovodem. Pracovní a metodické listy „Patříme k sobě“ zprostředkovávají přirozenou cestou problematiku zdravotního postižení, a tím i přispívají k rozvoji žádoucích kompetencí, které významně ovlivňují inkluzivní vzdělávání. Stáhněte si je z knihovny portálu Učitel21!

image.png

Jak dětem na 1. stupni vysvětlit, že někdo neslyší, že komunikuje jinak nebo že nevidí? Máme tip!

„Může se stát, že někomu nerozumíme nebo on nerozumí nám. To je problém – potom vůbec nevíme, co kdo potřebuje a chce. Jsou mezi námi děti, které mají jinak uspořádaný a propojený mozek a z toho důvodu nemohou mluvit stejně jako my. Nebo nerozumí našemu vyjadřování a nechápou, o čem mluvíme a co po nich chceme. Když někdo mluví anglicky a druhý česky, tak si nerozumí a nemohou se domluvit. Když někdo mluví německy a druhý vietnamsky, tak si také nerozumí. Ale co když jsou dva lidi, kteří mluví česky a také si nerozumí?“ Těmito pasážemi začíná první aktivita pracovních a metodických listů „Patříme k sobě“, jež zprostředkovávají přirozenou cestou problematiku zdravotního postižení dětem prvního stupně základní školy. Autoři je připravili s cílem přispět k rozvoji kompetencí, které mohou pozitivně ovlivnit inkluzivní vzdělávání. Jak uvádí hlavní autorka Adéla Hanáková, vzniklým materiálem chtěla především podpořit pedagogy v praxi. Přečtěte si víc a stáhněte si jej na níže uvedeném odkazu na portál U21!

B0534593-FA9F-4896-9998-4AA50D8EB5AD_edited.jpg

Inkluze nemusí být vhodná pro všechny, přístupem však můžete významně ovlivnit její úspěch

Benjamin Levíček je jedním z bloggerů, kteří na portále Učitel21 pomáhají připravit studentky a studenty učitelství na inkluzi tím, že sdílejí své postřehy a zkušenosti ze života s postižením. Benjamin se potýká nejen se zrakovým znevýhodněním, ale i s diabetem – a jak říká, snaží se vést plnohodnotný život a předávat druhým radost z něj. Je studentem gymnázia a skvělým muzikantem, rád píše, cestuje a věnuje se IT technologiím. V úvodním příspěvku svého blogu se podělí o svou osobní zkušenost s inkluzí. A v dalších svých článcích ukazuje, jak je možné sportovat, jak se orientovat v prostoru pomocí bílé hole nebo jak využívat digitální technologie.

bottom of page