top of page
emoce_M.jpg

Emoce

Jak pečovat o své emoční zdraví, jak zvládat náročné emoční stavy, tipy a cvičení pro práci s emocemi pro děti i dospělé

KDYŽ POTŘEBUJI ZVLÁDNOUT SVÉ EMOCE...

Na této stránce najdete celou řadu tipů na jednoduchá i komplexnější cvičení, jež vám pomohou uvědomit si bohatost a zákonitosti vašeho emočního života. Pomůžeme vám najít cestu ke zvládání náročných emocí a nabídneme tipy na jejich zdravé odžívání. Můžete si také zdarma stáhnout naše pocitové karty a využít tipy do programů pro práci se žáky a žákyněmi.

emoce_M_edited.jpg

PROČ JSOU EMOCE DŮLEŽITÉ?

Emoce jsou nezbytnou součástí lidského prožívání a vnímání světa. Jsou to vnitřní reakce na vnější podněty, které ovlivňují naše chování, myšlení, ale i fyzický stav. Emoční zdraví je pak klíčovým faktorem celkového wellbeingu jednotlivce. 

 

Emoce mají v lidském životě mnoho funkcí a významů:

1 Komunikace: Emoce jsou prostředkem komunikace jak s ostatními, tak s námi samými. Pomáhají nám uvědomovat si a vyjadřovat naše potřeby, touhy, ale i obavy a strachy.

2 Orientace: Emoce nám pomáhají orientovat se ve světě. Například strach nás upozorňuje na potenciální nebezpečí, zatímco radost nám signalizuje, co nás těší a co nám dělá dobře.

3 Motivace: Emoce nás motivují k určitým akcím. Například touha po štěstí nás motivuje hledat radostné zážitky, zatímco hněv může motivovat k obraně vlastních hranic.

4 Regulace: Emoce nám pomáhají regulovat naše chování a reakce na určité události. Například smutek nám umožňuje projevit lítost nad ztrátou a začít proces smiřování s ní.

pocit.png
emoce_M.jpg
Nahled pocitovych karet.png

Pocitové karty — naučte se vnímat své emoce a vizualizovat je

Karty ve svém celku tvoří bohatou barevnou škálu a pomohou vám zvědomit vaše momentální emoce — včetně těch, jež jsou slovy obtížně uchopitelné.

 

Jak pocitové karty využít? Zaměřte se na své momentální emoce, vnitřní stav, náladu — a následně vyberte kartu, která tuto emoci nejlépe vyjadřuje. Během dne (nebo během programu, když karty využijete jako učitelé pro své žáky) se ke kartám můžete vracet, brát si další, vytvářet barevnou krajinu svých emocí a využít psychologického působení barev a principu obrazové metafory a projekce.

TIP PRO VÁS! 

Pokud se chcete inspirovat, jak je možné naše pocitové karty využít, navštivte stránku s tipy do výuky a s přípravami na lekce k tématu duševního zdraví a wellbeingu!

ZÁKLADNÍ EMOCE

Na listech níže se můžete zamyslet jak nad základními emocemi, tak nad bohatou škálou různých odstínů lidských emocí. Listy si může stáhnout a využít je jak pro svůj osobní monitoring emocí, anebo pro své žáky a žákyně ve výuce. 

Karty s motivy duševního zdraví — otevírají důležitá témata

Zatímco pocitové karty pracují s barevnými skvrnami a náznaky tvarů, tematické karty obsahují různé motivy týkající se základních témat duševního zdraví a wellbeingu. Ilustrace mladé výtvarnice Kateřiny Janků poskytují dost prostoru pro vlastní fantazii a asociace. Možná, že pokaždé vám ten stejný obrázek napoví něco jiného. A to je dobře! Zamyslete se nad tím, kdy se cítíte dobře a svobodně, jak se vám daří komunikovat s ostatními, jaký je váš spánek a jak relaxujete. Pojmenujte, kdy jste se cítili nanic a z čeho máte obavy. Co vás zranilo a co by vám pomohlo cítit se zdravý a silný? Nejen tato témata můžete v kartách objevit.

Jednoduchá dechová cvičení — když se snažíme zvládnout náročné emoce

Dech — přirozená věc, bez níž by náš život nebyl možný. Přesto mu většinou nevěnujeme pozornost, nevšímáme si toho, jak dýcháme. Během klidu je naše dechová frekvence přibližně 16 dechů za min. Během stresu nebo zátěže se dýchání zrychluje až na maximální hodnoty 40 dechů za minutu. Naše karty s jednoduchými dechovými cvičeními vás naučí zaměřit svou vědomou pozornost na dech a využít jej ke zvládání stresu či úzkosti. Dechová cvičení a vůbec práce s dechem jsou klíčovou součástí všech relaxačních praktik.

Knihovna.png

JAK SE MŮŽEME CÍTIT?

Výčet různých odstínů lidských emocí by mohl být nekonečný. Pro naše duševní zdraví je důležité vnímat své emoce — včetně těch náročných nebo nepříjemných — a učit se rozumět tomu, co může být jejich spouštěčem. Pokud dlouhodobě pociťujeme převážně emoce zatěžující, negativní, je na místě zpozornět a více pečovat o své emoční zdraví.

pocit.png

MONITORUJTE SVÉ EMOCE!

K péči o emoční zdraví a vůbec k celkové duševní hygieně a péči o celkové zdraví můžete udělat jednoduchý krok: začněte své emoce monitorovat! Stačí chvilka večer a vaše prožívání a celkový stav se může rychle proměnit k lepšímu!

Animované vizualizace dechu — pro dechová cvičení a relaxace

Správné dýchání je klíčem k tomu, abychom se cítili dobře. Dechová cvičení a vůbec práce s dechem jsou proto důležitou součástí všech relaxačních nebo meditačních praktik. K tomu, abychom správně dýchali a soustředili se na pravidelný, rytmický nádech a výdech, nám mohou pomoci animované vizualizace. Připravili jsme jich rovnou celý soubor, abyste si mohli vybrat takové vyobrazení, jež vám pomůže dýchat, relaxovat a cítit se dobře.

cesta práce 3.jpeg

Tvorba pocitových map, zkoumání vlastních emocí a jejich výtvarné vyjádření — inspirujte se našimi modelovými lekcemi do výuky!

Jak vlastně začít, když chceme jako učitelé a učitelky provázet své žáky a žákyně světem témat duševní hygieny, emočního zdraví a wellbeingu? Využijte naše přípravy na vyučovací jednotky! Nabízíme celý soubor aktivit a lekcí (nejen) na téma monitoringu emocí a jejich vyjádření.

emoce_M_edited.png

EMOČNÍ ZDRAVÍ

Emoční zdraví se týká naší schopnosti efektivně zvládat a regulovat své emoce a reakce na ně. Zahrnuje schopnost prožívat širokou škálu emocí a přizpůsobovat se změnám v životě bez ztráty stability. Emoce jsou důležitou součástí lidského prožívání a mají vliv na naše životy. Emoční zdraví je nezbytné pro celkovou psychickou a fyzickou pohodu člověka — pro jeho wellbeing. Péče o emoční zdraví a investice do monitoringu a zvládání se vyplatí a pomáhá dosáhnout šťastného a plného života.

bottom of page