Duševní zdraví a nemoc
Jak pečovat o své duševní zdraví, kde najít informace a pomoc při psychických problémech, jak rozpoznat příznaky duševních onemocnění
Již brzy více...
KDYŽ HLEDÁM ZÁKLADNÍ INFORMACE O TÉMATU DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ A TIPY NA JEHO PODPORU U MLADÝCH LIDÍ...
Na této stránce najdete vymezení základních pojmů z oblasti duševního zdraví a duševních onemocnění, stejně jako fakta shromážděná Světovou zdravotnickou organizací. Nabídneme vám také příručky a tipy pro práci s mladými lidmi, jež mohou napomoci ochraně duševního zdraví, odolnosti a prevenci duševních onemocnění a problémů.
7 ZÁSAD PRO TĚLESNÉ A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Zamyslete se! Kde vidíte prostor pro lepší péči o sebe sama?
Karty s motivy duševního zdraví — otevírají důležitá témata
Zatímco pocitové karty pracují s barevnými skvrnami a náznaky tvarů, tematické karty obsahují různé motivy týkající se základních témat duševního zdraví a wellbeingu. Ilustrace mladé výtvarnice Kateřiny Janků poskytují dost prostoru pro vlastní fantazii a asociace. Možná, že pokaždé vám ten stejný obrázek napoví něco jiného. A to je dobře! Zamyslete se nad tím, kdy se cítíte dobře a svobodně, jak se vám daří komunikovat s ostatními, jaký je váš spánek a jak relaxujete. Pojmenujte, kdy jste se cítili nanic a z čeho máte obavy. Co vás zranilo a co by vám pomohlo cítit se zdravý a silný? Nejen tato témata můžete v kartách objevit.
Běžné aktivity z oblasti duševní hygieny pomáhají řešit stavy úzkosti a nepohody
Na našich stránkách najdete celou řadu materiálů k tématu wellbeingu, duševní hygieny a duševního zdraví. Zaměřujeme se na vytváření metodik pro využití ve škole, ale i v osobním životě. Výzkumy i běžná zkušenost ukazují, že pravidelné návyky relaxace, dýchání, plánování režimu dne nebo spánkové a pohybové hygieny, stejně jako pozitivní self talk či psaní deníku významně a relativně rychle mění naše subjektivní prožívání k lepšímu. Vyzkoušejte to také!
Tipy na cvičení, jež vám pomohou relaxovat a pečovat o své duševní zdraví
Naše stránky nabízejí mnoho praktických pomůcek pro prevenci duševních problémů. Jejich cílem je naučit uživatele pravidelně pečovat o své duševní zdraví a nacházet cesty k hlubokému životnímu uspokojení — wellbeingu. K duševní hygieně patří například relaxace, pozitivní self talk, psaní deníku, reflektování svých stavů a nebo dechová cvičení. Specifickým obsahem naší webové platformy jsou cvičení kreativity a imaginace, jež napomáhají tolik potřebné abreakci a uvolnění tvůrčího potenciálu, který v sobě má každý člověk. Expresivní aktivita napomáhá k uvolnění napětí, k hledání a vyjádření osobních témat a vlastní identity, stejně jako k sebepoznání.
Tip odjinud: Zjistěte, jak si stojíte v oblasti duševního zdraví!
Pro zajímavost přidáváme tip na velmi zajímavé webové stránky, kde se můžete otestovat a zjistit, jak si stojíte v oblasti duševního zdraví. Jde o web s názvem Opatruj se. V jeho sekci Otestuj se můžete najít standardizované testy, které se běžně používají pro screening problémů v oblasti duševního zdraví. Na stránkách najdete jak základní well-being test, jenž testuje kvalitu aktuální duševní pohody, tak test zaměřený na detekování příznaků, jež mohou doprovázet vážnější duševní problémy, např. úzkost a depresi. Web vyvinuli odborníci z Národního ústavu duševního zdraví a kromě testů obsahuje i řadu tipů na zvyšování duševní odolnosti. Obsah webových stránek byl vytvořen na základě vědecké evidence, to znamená, že se zde nachází pouze spolehlivé a vědecky ověřené informace.
Co dělat, pokud máte vážnější problémy? Vyhledejte pomoc!
Vysokoškolská poradna při katedře psychologie a patopsychologie je účelové zařízení Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, které poskytuje psychologické poradenské služby studujícím Pedagogické a Přírodovědecké fakulty UP a zaměstnancům Pedagogické fakulty UP v Olomouci. Pokud patříte do této cílové skupiny, pak jsou služby této poradny určené právě vám a jsou pro vás zdarma. Pokud do dané skupiny nepatříte, na webu poradny — ale i jinde — najdete mnoho podpůrných tipů a kontaktů.
Pokud jde o typ služeb zmíněné poradny, je třeba vzít v potaz, že cílem psychologického poradenství je překonávání psychologických potíží klienta nebo rozvoj jeho osobnosti. Psychologické poradenství ale není psychoterapie, nejedná se ani o způsob práce s klienty, jenž vyžaduje či umožňuje pracovat s farmakologickými způsoby řešení problémů. V naší poradně nezajišťujeme ani akutní krizovou intervenci.
V případě akutních stavů kontaktujte krizová centra nebo linku bezpečí. Více odkazů naleznete v sekci webu „Jsem v akutní krizi“.
Kamkoliv jdu, černý pes jde se mnou. Nutí mě říkat ošklivé věci, sebral mi všechnu radost...
TIP odjinud!
Jaký je život s depresí?
Jak se chovat k lidem s depresí?
Duševní zdraví
Duševní zdraví je nedílnou a nezbytnou součástí celkového zdraví člověka. Duševní zdraví je stav duševní pohody, který lidem umožňuje vyrovnat se se stresem života, realizovat své schopnosti, dobře se učit a pracovat a přispívat ke své komunitě. Duševní zdraví je klíčovou součástí a předpokladem našeho wellbeingu.
Faktory duševního zdraví
V každém okamžiku lidského života může dojít ke spojení různorodého souboru individuálních, rodinných, komunitních a strukturálních faktorů, jež duševní zdraví jedince chrání a podporují, anebo jej naopak mohou narušovat. Ačkoli většina lidí je odolná, lidé, kteří jsou vystaveni nepříznivým okolnostem – mezi něž patří chudoba, násilí, postižení a důsledky nerovností – jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje duševního onemocnění.
Duševní onemocnění
Mezinárodní klasifikace nemocí uvádí celou řadu duševních onemocnění.
Statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že v roce 2019 žil 1 z 8 lidí, neboli 970 milionů lidí na celém světě, s duševní poruchou, přičemž nejčastější byly poruchy úzkostné a depresivní. V roce 2020 počet lidí žijících s úzkostnými a depresivními poruchami výrazně vzrostl, a to kvůli pandemii COVID-19. Počáteční odhady ukazují 26% a 28% nárůst u úzkostných a depresivních poruch za pouhý jeden rok. Zatímco účinné možnosti prevence a léčby existují, většina lidí s duševními poruchami a onemocněními nemá k účinné péči přístup. Mnoho lidí také kvůli onemocnění zažívá stigmatizaci, je diskriminováno a jsou porušována jeho lidská práva. K vážným duševním onemocnění, tedy takovým, jež významně narušují nebo omezují život jedince, patří bipolární porucha a schizofrenie. Mezi častá onemocnění patří úzkostná porucha, deprese, posttraumatická stresová porucha, poruchy příjmu potravy
Poruchy duševního zdraví
Duševní porucha je charakterizována klinicky významnou poruchou kognice, emoční regulace nebo chování jedince. Obvykle je spojena s úzkostí nebo poruchou v důležitých oblastech fungování. Existuje mnoho různých typů duševních poruch. Duševní poruchy mohou být také označovány jako "mental health conditions". Ten je širším pojmem zahrnujícím duševní poruchy, psychosociální postižení a (jiné) duševní stavy spojené se značným distresem, poruchou fungování nebo rizikem sebepoškozování.
Věk a duševní zdraví
Polovina všech duševních chorob začíná ve věku 14 let, ale většina případů zůstává neodhalena a neléčena. Pokud jde o zátěž onemocněním u adolescentů, deprese je třetí hlavní příčinou. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi 15-29letými. Škodlivé užívání alkoholu a nelegálních drog mezi mladistvými je v mnoha zemích hlavním problémem a může vést k rizikovému chování, jako je nebezpečný sex nebo nebezpečná jízda. Znepokojivé jsou také poruchy příjmu potravy.
Budování duševní odolnosti
Naštěstí se stále více uznává význam pomoci mladým lidem budovat mentální odolnost již od nejútlejšího věku, aby se dokázali vyrovnat s výzvami dnešního světa. Rostou důkazy o tom, že podpora a ochrana zdraví dospívajících přináší výhody nejen pro zdraví dospívajících, a to jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu, ale také pro ekonomiky a společnost, přičemž zdraví mladí dospělí jsou schopni více přispívat k pracovní síle, rodiny a komunity a společnost jako celek.
Prevence
Pro budování duševní odolnosti od raného věku lze udělat mnoho, abychom pomohli předcházet duševnímu strádání a nemocem mezi dospívajícími a mladými dospělými a zvládli a zotavili se z duševních nemocí. Prevence začíná uvědoměním si a pochopením včasných varovných příznaků a symptomů duševního onemocnění. Rodiče a učitelé mohou pomáhat budovat životní dovednosti dětí a dospívajících, které jim pomohou zvládat každodenní výzvy doma i ve škole. Ve školách a jiných komunitních prostředích lze poskytovat psychosociální podporu a samozřejmě lze zavést, zlepšit nebo rozšířit školení pro zdravotníky, které jim umožní odhalit a zvládnout poruchy duševního zdraví. Investice vlád a zapojení sociálního, zdravotnického a vzdělávacího sektoru do komplexních, integrovaných a na důkazech podložených programů pro duševní zdraví mladých lidí jsou zásadní. Tato investice by měla být spojena s programy na zvýšení povědomí mezi dospívajícími a mladými dospělými o způsobech, jak pečovat o své duševní zdraví, a pomoci vrstevníkům, rodičům a učitelům vědět, jak podporovat své přátele, děti a studenty. Na to se zaměřuje letošní Světový den duševního zdraví.