top of page
Karta_17_S.jpg
Karta_17_S.jpg

Duševní hygiena

Tipy, doporučení a check listy pro duševní hygienu, zásady prevence a správné péče o duševní zdraví. Nabídneme vám příležitost k tomu zamyslet se nad tím, ve které oblasti byste o sebe mohli pečovat lépe. 

KDYŽ HLEDÁM INFORMACE A TIPY K TÉMATU DUŠEVNÍ HYGIENY...

Na této stránce najdete celou řadu informací k tématu duševní hygieny i tipů na jednoduchá cvičení, jež vám pomohou pečovat o svou duši. Stáhněte si naše listy s připomínkou těch nejdůležitějších zásad pro prevenci psychických problémů!

V dětství se učíme čistit si zuby, mýt si ruce po toaletě, před i po jídle, když přijdeme z venku. Udržujeme v čistotě sebe, svůj šat i své prostředí. Připadá nám to přirozené a normální.

Ale co duše? Kdy jste si naposledy čistili duši? A jak se to vlastně dělá?

Duševní hygiena se zabývá rozvojem a podporou duševního zdraví. Jde o souhrn různých opatření, postupů a poznatků, jež člověku umožňují vybudovat a zachovat si psychické i psychosomatické zdraví. Snaží se posilovat odolnost člověka proti nepřízni osudu a naučit jej, jak předcházet nejrůznějším obtížím, případně zmírnit jejich dopady.
 
Duševní hygiena má celou řadu cílů. Mezi nimi nechybí prevence nemocí (především těch psychických a psychosomatických), udržení či zvýšení subjektivní spokojenosti, udržení a upevnění kvalitních sociálních vztahů a vazeb, udržení či zvýšení dobré pracovní výkonnosti, neboť v práci nevyhnutelně trávíme většinu našeho života, je zdrojem obživy a pro mnohé také jedním ze zdrojů uspokojení a realizace různých potřeb a ambicí.

Existuje celá řada oblastí, jichž se duševní hygiena prakticky dotýká. Nejčastěji se hovoří o kvalitním spánku, životosprávě, aktivním (ale i pasivním) odpočinku, time managementu či relaxacích. Každá z těchto oblastí je velmi podstatná a větší či dlouhodobější strádání — byť i jen v jedné z nich — může náš život a jeho kvalitu negativně poznamenat. Proto je nesmírně důležitá prevence a je jen dobře, když si člověk osvojí zásady duševní hygieny a pravidelně je uplatňuje. Níže na stránce — ale i na jiných částech našeho webu — můžete najít celou řadu tipů a cvičení, jež vám pomohou naučit se o svou duši starat a „čistit“ ji — s péčí řádného hospodáře.

CO JE DUŠEVNÍ HYGIENA?

7 ZÁSAD PRO PSYCHICKÉ A PSYCHOSOMATICKÉ ZDRAVÍ

Zamyslete se! Kde vidíte prostor pro lepší péči o sebe sama?

Cvičení pro vás: na velký papír si napište fixem hesla související s psychickým a psychosomatickým zdravím nebo duševní hygienou. Pokud vás napadají další, jež v našem výčtu chybí, poznamenejte si je také. Ke každému heslu pak tužkou nebo perem pište volné asociace, hesla nebo myšlenky, které vás "bez ladu a skladu" napadají. Celé cvičení postavené na volných asociacích zakončete formulací krátkého souvislého textu k tématu svého duševního a tělesného zdraví. Nemělo by jít o poučky nebo opisování definic zdravého životního stylu bez souvislosti s vaším prožíváním a potřebami. Raději napište nějaký příběh, vzpomínku, povzbuzení pro sebe sama, ryze osobní myšlenku nebo výzvu pro své duševní zdraví. Hotový text zpracujte do podoby plakátku, který si někam pověsíte. Využijete k tomu obrázky z našeho webu? Nebo si ilustrace vytvoříte či jinak obstaráte sami?

CO POTŘEBUJI PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ PRÁVĚ JÁ? 

VĚDĚLI JSTE?

Duševní a tělesné zdraví spolu úzce souvisejí, duševní hygiena tak zahrnuje péči o celý komplex lidských potřeb. Některé jsou uvedeny níže. Napadají vás nějaká další?

TIP Z NAŠÍ KNIHOVNY!

Velmi účinným prostředkem duševní hygieny je pravidelná reflexe našeho prožívání, zhodnocení našeho konání a událostí jimiž procházíme. Neméně důležitá je laskavost vůči sobě samému a dovednost umět se pochválit a pociťovat vděčnost. Přestože jsme obklopeni starostmi a někdy se potýkáme i s velmi vážnými problémy, vždy je za co se pochválit a za co být ve svém životě vděčný. Pravidelné a cílené myšlenky tímto směrem pomáhají měnit naše vnitřní nastavení a nakonec mohou pozitivně přispět ke kvalitě našeho života.

UDĚLALI JSTE DNES NĚCO PRO SVÉ DUŠEVNÍ A TĚLESNÉ ZDRAVÍ? 

JAK SI OSVOJIT PRAVIDELNOU PÉČI O SVOU DUŠI A TĚLO?

Pokud vám záleží na svém psychickém a psychosomatickém zdraví a zároveň máte obavy z toho, že pro samý shon na některé zásady pravidelně zapomínáte, vyplatí se — alespoň zpočátku, než se vám zásady dostanou pod kůži nebo dokud nepomine nějaké zvláště náročné období — věnovat každodennímu monitoringu toho, jak o sebe pečujete, jak se cítíte a jaká byl váš den. V našem listu jsou pěkně pohromadě nejen připomínky zásad zdravého životního stylu, ale i další doporučení odborníků pro každodenní duševní hygienu. 
Cernousek 2.jpg
Cernousek 2.jpg

Monology, které vedeme se svou duší | Psaní deníku, journaling jako cesta k sebepoznání a duševnímu zdraví 

Snad každý si někdy zkoušel psát deník, anebo měl ten úmysl. Pro někoho se stává obdobou deníku psaný diář, jiný využívá digitální formy deníku a zápisků. V poslední době se čím dál častěji hovoří o journalingu a postupně se tímto slovem označuje technika duševní hygieny a sebereflexe, využívaná v běžném kontextu, ale i během terapie. Journaling a určité otázky kladené klientovi se využívají také v koučingu. Zatímco deník může mít mnoho podob a různé obsahy podle záměru a založení autora, journaling se soustředí na sebepoznání, sebereflexi a osobní růst. Centrem je sám autor a jeho prožívání. Deník je pak záznamem jeho osobní cesty za dosažením životních cílů a prostředkem duševní hygieny či terapie. A jak to vlastně může fungovat? Jak se odehraje nějaký pokrok nebo jak můžeme psaním něco objevit nebo něčeho dosáhnout? Vždyť během psaní jsme zdrojem podnětů jen a pouze my sami? Odpověď je jednoduchá. Jen my sami a nikdo jiný můžeme ve své životě něco změnit nebo na něco přijít – a odpovědi na životní otázky můžeme najít jen sami v sobě.

bottom of page