top of page
AKTUÁLNĚ...

Právě jsme zveřejnili nabídku workshopů z cyklu Pečuji o sebe... a své žáky na léto 2024. Registrační formuláře spouštíme v červenci 2024. Vyberte si!
IMG_1878_S.jpg

Workshopy

Podívejte se, jaké workshopy jsme již uspořádali, a najděte si ten svůj v naší aktuální nabídce!

KDYŽ CHCI NA VLASTNÍ KŮŽI ZAŽÍT NĚCO HODNOTNÉHO...

Na této stránce najdete jednak aktuální pozvánky na naše workshopy a jednak přehled akcí, které jsme doposud realizovali ve spolupráci s lektory a lektorkami z pedagogické fakulty nebo z různých dalších institucí. Naši lektoři jsou zkušení odborníci z oblasti expresivních terapií, psychologie, školní psychologie, ale i pedagogiky a oborových didaktik.

Workshopy jsou primárně určeny pedagogům a různým pomáhajícím profesím, stejně jako studentům a studentkám učitelství. Otevřeny jsou ale i dalším zájemcům a pro účastníky jsou nabízeny zdarma s laskavou podporou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, jež tímto způsobem naplňuje svou třetí roli a vyjadřuje společenskou odpovědnost. Na všechny workshopy je třeba se předem registrovat, přihlášení účastníci obdrží potvrzení přihlášky. Kontaktní osobou je Mgr. Vojtěch Češík.

Katarína Bieliková: Princípy gestalt theater a biosyntézy pre podporu regulácie nervového systému

Termín: úterý 13. 8. 2024, 9:00–15:00

Místnost: Žižkovo nám. 5, Olomouc, malá aula

Workshop integratívne kombinuje princípy gestalt theater a biosyntézy s dôrazom na podporu regulácie nervového systému, ktorý podlieha disregulácií práve vďaka stresorom (z každodennosti, pracovných povinností, nezdravej komunikácie či neschopnosti vyjadriť svoje potreby). Tento celodenný sebarozvojový zážitkový workshop je navrhnutý pre všetkých, ktorí chcú získať hlbšie povedomie o svojom nervovom systéme a naučiť sa techniky na zlepšenie jeho regulácie, zazdrojovať sa pred začiatkom nového akademického roka. V priebehu workshopu budete mať možnosť preskúmať svoje emócie, vzorce správania a interakcie prostredníctvom cvičení inšpirovaných dramaterapiou a gestalt theater. Tieto techniky vám pomôžu lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu a získať nové perspektívy na svoje reakcie v stresových situáciách. V kombinácii s metódami biosyntézy, ktoré sa zameriavajú na prepojenie tela, emócií a mysle, sa naučíte, ako efektívne uvoľňovať napätie, zlepšiť svoju schopnosť zvládať stres a posilniť svoje celkové emocionálne a fyzické zdravie. Workshop ponúka celostný prístup k regulácii nervového systému, podporujúci sebareflexiu, sebapoznanie a sebaprijatie.

Workshop je naplněn, přihlašování bylo zastaveno.

Radka Hájková: ACTivní péče o sebe

Termín: čtvrtek 15. 8. 2024, 10:00-16:00

Místnost: Žižkovo nám. 5, Olomouc, malá aula

V rámci semináře si studenti osvojí základní filozofii terapie přijetí a odhodlání (ACT – Acceptance and Commitment Therapy). Vyzkouší si několik sebezkušenostních cvičení, která je navedou na cestu k psychické flexibilitě. Zaměří se na svou schopnost plně si uvědomovat přítomný okamžik a projdou si své vlastní hodnoty. Naučí se přijímat své prožívání a zvolit si kroky vedoucí k tomu, co skutečně chtějí. Dané vědomosti a dovednosti pak mohou využít nejen ve svém osobním životě, ale i ve své pedagogické praxi.

 

Radka Hájková z katedry psychologie a patopsychologie PdF UP je fyzioterapeutka, psycholožka a behaviorální analytička. Kromě práce na katedře se věnuje terapiím dětí i dospělých, působí jako školní psycholožka, spolupracuje na projektu implementace sociálně-emočního učení dětí do škol, je ve výcviku v kognitivně-behaviorální terapie a při práci s klienty využívá přístupů vycházejících nejen z KBT, ale i ACT, mindfulness, ABA, koučování, krizové intervence aj. V rámci workshopu se zaměříme především na to, jakým způsobem nastavovat pravidla a cíle každému žákovi, aby se děti ve třídě cítily bezpečně a úspěšně.

Workshop je naplněn, přihlašování bylo zastaveno.

Všímavost... jak najít ztracený klid prostřednictvím svých smyslů

Rytmus, zvuk, tón... když hudba a pohyb léčí

Bahnění... prožijte setkání s přírodním materiálem a nečerpejte z něj sílu

Jaké to je, když si dovolíme využít svůj hlas bez svazujících pravidel

Mezilidské sdílení a sounáležitost ve skupině

Monika Dokoupilová: Od „bahnění“ k tvaru

Termín: středa 21. 8. 2024, 13:00–16:00

Místnost: UC UP, ateliér keramiky

Pokusíme se vrátit k základním způsobům manipulace s hlínou a projít přirozenou cestu vedoucí k modelaci tvaru. Zacházení s hliněným „bahnem“, hledání jeho potence v poli tvorby i emočního prožívání je počátkem dalších aktivit s hlínou, keramickou hmotou a bude náplní workshopu, který nabídne soustředění na práci s materii hlíny v širším záběru.

Workshop mohou navštívit i účastníci, kteří jej již absolvovali. Na známé a opakované aktivity navážeme v dalších postupech.

Workshop je naplněn, přihlašování bylo zastaveno.

Eva Směšná: Emoční první pomoc

Termín: pátek 23. 8. 2024, 10:00–16:00

Místnost: Žižkovo nám., malá aula

Workshop Emoční první pomoc bude zaměřen na představení základních principů fungování nervového systému a seberegulace. Účastníci budou seznámeni s protokolem pěti kroků, díky nimž se naučí regulovat svůj nervový systém a posílí vlastní emoční stabilitu. Tyto kroky lze využít v náročných situacích nejen v osobním, ale i v profesním životě.

Tento workshop je opakováním workshopu, který proběhl v minulém semestru, jedná se o úvod do metody EmotionAid®. V případě, že máte zájem si tento úvod zopakovat a prohloubit tak svoje znalosti a praktické dovednosti, lze se workshopu účastnit opakovaně.

Workshop je naplněn, přihlašování bylo zastaveno.

Zuzana Vlčinská: Prožitkové zpívání

Termín: pondělí 26. 8. 2024, 10:00–13:00

Místnost: Žižkovo nám., malá aula

Prožitkové zpívání je skupinová seberozvojová nebo terapeutická aktivita. Může vypadat jako hra se zvuky nebo společným zpěvem. Propojuje práci s tělem, dechem, hlasem, hudbou, emocemi a imaginací a má uvolňující a vnitřně integrující účinek.

Zkušená lektorka a autorka metodiky prožitkového zpívání Zuzana Vlčinská je muzikoložkou a psychoterapeutkou. Ve své práci spojuje hlas, hudbu, práci s tělem, emocemi a imaginací. Zajímá se o psychické a fyzické procesy související se zpěvem a hlasem. Jak si ověřila ve své praxi, hlas a zpěv má schopnost propojovat a vylaďovat různé části našeho těla a duše a píseň může fungovat jako lék. Během workshopu zažijí účastníci čištění a nabíjení se vlastním hlasem i hlasy ostatních, dílna bude příležitostí pro vyvzdychání napětí těla a bolestí duše a pro hlazení se dechem a hlasem zevnitř. Jak lektorka uvádí, znějící proudění energie v každém zpívajícím ve skupinové interakci je „společnou koupelí v souzvucích a dochází ke spojení se sebou na hlubší úrovni skrze píseň“. Pro svou práci Zuzana Vlčinská vyhledává zajímavé a prožitkově autentické lidové písně ze světa, kde zpívat své pocity bylo běžné, a upravuje je do vícehlasu. Tento prvek jejích workshopů dává účastníkům možnost komunikace s předky v nás skrze starou píseň představující kořeny rodu nebo kultury.

Pro účast na workshopu není potřeba žádných hudebních dovedností. Účastníci si přinesou pohodlné oblečení, ponožky nebo měkké cvičky, případně deku nebo něco na zahalení. Kapacita 20 osob.

Lenka Kružíková: Hlas jako podpora

Termín: čtvrtek 29. 8. 2024, 9:00–11:30

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, místnost KHV 2.17

Hlas je tím nejintimnějším hudebním prostředkem ke kontaktu, vyjádření, komunikaci, podpoře, vytvoření bezpečného prostoru. Proto na něj nahlédneme ve dvou rovinách: jako na podpůrnou rozvojovou techniku práce s hlasem účastníků workshopu; a jako na podpůrnou techniku práce s hlasem pro cílovou skupinu v praxi. 

 

Workshop nabídne muzikofiletické techniky práce s hlasem a tělem (i ve spojení s dalšími expresivními přístupy). Dotkneme se témat dechu, zvuku, improvizace. Žádné pěvecké dovednosti ani hudební schopnosti nejsou nutné, pouze chuť znít! Těším se na zpívanou.

Michaela Pugnerová: Vybrané aspekty psychohygieny a wellbeingu v osobním a profesním životě

Termín: čtvrtek 5. 9. 2024, 9:00–15:00

Místnost: Žižkovo nám. 5, Olomouc, učebna LA2

Michaela Pugnerová z katedry psychologie a patopsychologie PdF UP se v rámci svého workshopu zaměří na podporu psychohygieny, představí různé relaxační techniky, ale také například ukáže, jak rozpoznávat příznaky syndromu vyhoření i to, jak mu předcházet. Níže naleznete podrobný program s tématy workshopu:

  • Co je wellbeing a psychohygiena

  • Proč je podpora wellbeing důležitá

  • Jak si zajistit psychohygienu a wellbeing

  • Stres a jeho důsledky

  • Vymezení, příznaky a příčiny vzniku syndromu vyhoření

  • Orientační dotazník na zjišťování syndromu vyhoření (sebezkušenostní)

  • Jaké jsou příznaky toho, když se stav psychického vyhoření a vyčerpání začíná objevovat, když dosahuje akutní úrovně, když se stane chronickým jevem?

  • Životní a profesní podmínky, které napomáhají vzniku syndromu vyhoření

  • Poznávání silných a slabých stránek, rozpoznávání stresorů

  • Ujasnění time managementu a zajištění jeho efektivity

  • Nácvik některých relaxačních technik, mindfulness

  • Otázky a odpovědi, diskuze

  • Workshop je naplněn, přihlašování bylo zastaveno.

Leoš Zatloukal: Kids' Skills – přístup zaměřený na řešení při práci s dětmi

Termín: středa 28. 8. 2024, 9:00–15:00

Místnost: Žižkovo nám., malá aula

Metoda Kids' Skills se zaměřuje na rozvoj dovedností u dětí, díky čemuž mohou překonávat různé problémy jak osobní, tak v kolektivu (např. ve školní třídě). Kids' Skills vytvořil finský psychiatr a psychoterapeut Ben Furman původně pro jednu místní mateřskou školku, později se její využití rozšířilo a přizpůsobilo i pro děti na prvním a druhém stupni základních škol. Metoda vychází z přístupu zaměřeného na řešení (solution-focused approach). Důraz je položený na tvořivost a rozvíjení žádoucího (nová dovednost či cíl dítěte) místo na analýzu problémů či patologizování dětí a rodin. Významnou roli hraje rovněž snaha o posílení spolupráce nejen mezi dítětem a odborníkem (psychologem, učitelem apod.), ale i v rámci systémů, kde se dítě pohybuje (rodina, škola, jiné instituce apod.). V rámci workshopu se účastníci praktickou a zážitkovou formou seznámí se základními principy a především s konkrétními technikami Kids' Skills.

Workshop je naplněn, přihlašování bylo zastaveno.

Jak se přihlásit?

Registrace na aktuální běh workshopů spouštíme v červenci 2024. Na workshop se závazně přihlásíte vyplněním registračního formuláře (dostanete se k němu poklepáním na tlačítko Přihlásit se u jednotlivých workshopů). Pokud již formulář není aktivní, znamená to, že je workshop obsazen. O kurzy je velký zájem, proto prosíme všechny přihlášené účastníky, aby registraci chápali jako závaznou. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu nemohli nakonec přijít, dejte nám to prosím včas vědět, abychom Vaše místo mohli nabídnout náhradníkům. Děkujeme Vám!

 
Mgr. Vojtěch Češík

referent komunikace 
redaktor portálu Učitel21 
atašé pro prožitkové workshopy
                              
Univerzita Palackého v Olomouci
Pedagogická fakulta | Děkanát
585 635 002
vojtech.cesik(a)upol.cz


 

Michal Růžička: Mindfulness a wellbeing pro pracovníky ve školství. Kurz zaměřený na prevenci duševního zdraví

Termín: pondělí 9. 9. 2024, 14:00–18:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.12

Tento kurz je navržen pro pracovníky ve školství a zaměřuje se na prevenci duševního zdraví prostřednictvím technik mindfulness a wellbeing. V průběhu kurzu se účastníci seznámí s praktickými nástroji a metodami, které jim pomohou zvládat stres, zvýšit svou odolnost a zlepšit celkovou psychickou pohodu.

Kurz bude probíhat formou interaktivních technik, kde budou účastníci aktivně zapojeni do cvičení a sdílení svých zkušeností. Techniky budou aplikovány jak ve vnitřních prostorech, tak venku, aby účastníci mohli zažít různé prostředí a způsoby, jak techniky využívat v praxi.

bottom of page